Charakterystyka dobrej odmiany pszenicy ozimej

Pszenica ozima to jedno z najbardziej popularnych zbóż w Polsce. Jak się jednak okazuje, dla uzyskania dobrych plonów ważna jest nie tylko jej odpowiednia uprawa, lecz także wybór odmiany odpornej na wiele niekorzystnych czynników. Czym wobec tego powinna się charakteryzować dobra odmiana pszenicy ozimej? Aby dowiedzieć się więcej, czytaj dalej ten artykuł.
Po czym poznać dobrą odmianę pszenicy ozimej?
Jako, że pszenica ozima to zboże, które wysiewa się do gruntu pod koniec września, a zbiera późnym latem, zboże to, jak i inne zboża ozime, narażone są podczas całego okresu uprawy na wiele czynników, które mogą wpłynąć negatywnie na ich wzrost i plonowanie. Jednym z nich jest mróz, w związku z czym należy wybierać odmiany w jak najwyższym stopniu mrozoodporne. Kolejnym tzw. czynnikiem stresowym dla zboża takiego jak pszenica mogą być rozmaite choroby wynikające z płodozmianu. Oznacza to, że jeżeli wysiewamy pszenicę po zbożu takim jak kukurydza, powinniśmy wybrać odmianę odporną na tzw. fuzariozę kłosów. Podobnie, jeśli wysiewamy ją po przedplonie takim jak zboża, musi ona być odporna na zarodniki chorób typowych dla zbóż, w tym kompleks chorób podstawy źdźbła. Godna polecenia odmiana pszenicy ozimej powinna także odznaczać się odpornością na choroby liści. Uzyskane z takiej pszenicy plony z łatwością znajdą nabywcę i trafią do skupu płodów rolnych.
Przeczytaj również: Zboża jare: klucz do zrównoważonej i dochodowej uprawy w rolnictwie
Jak wybrać właściwą odmianę pszenicy ozimej dla naszego gospodarstwa?
Wybierając gatunek pszenicy ozimej pod kątem konkretnego gospodarstwa powinniśmy przede wszystkim dobrać odmianę dostosowaną do tzw. czynników stresowych charakterystycznych dla danego obszaru. Musimy więc wziąć pod uwagę występowanie zarówno silnego mrozu, jak i potencjalnych chorób zbóż oraz roślin z tzw. przedplonu. Jeżeli chcemy, aby skutkiem naszej uprawy było ziarno dobrej jakości, z którego następnie powstanie pełna wartości odżywczych mąka pszenna, powinniśmy zapewnić naszej uprawie odpowiednie warunki rozwoju, zwracając uwagę m.in. na dobór stanowiska, termin wysiewu, ochronę fungicydową oraz nawożenie, a więc całą agrotechnikę. Powinny one być dostosowane do profilu agronomicznego danego gatunku pszenicy, który możemy sprawdzić na stronie producenta materiału siewnego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana