Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o działaniu filtrów do maszyn rolniczych?

Co warto wiedzieć o działaniu filtrów do maszyn rolniczych?

Każdy rolnik powinien znać budowę własnych maszyn rolniczych. Ciągnik składa się z wielu podzespołów (wchodzących w skład układu jezdnego). Podstawą jest napęd, zawieszenie, elementy chłodzące, podzespoły robocze. Filtry do maszyn rolniczych to jedna z rzeczy, o którą powinien zadbać każdy rolnik. Ich wymiana w razie potencjalnej awarii leży w geście właściciela maszyny – zaniedbywanie zamiany może doprowadzić do całkowitego zepsucia ciągnika.

Rodzaje filtrów do maszyn rolniczych

Filtry do maszyn rolniczych można podzielić na cztery rodzaje: filtry hydrauliczne, kabinowe, paliwa, oleju, chłodziwa i powietrza. Filtry hydrauliczne współpracują z układami hydraulicznymi. Zapobiegają obniżeniu jego efektywności, np. w wyniku zanieczyszczeń. Filtry kabinowe odpowiadają za jakość powietrza w kabinie, a także skutecznie zapobiegają gromadzeniu się w niej szkodliwych oparów. Filtr paliwa ma wpływ na zanieczyszczone paliwo. W razie uszkodzenia może przepuszczać do środka maszyny rolniczej zanieczyszczenia, co finalnie doprowadzi do uszkodzenia różnych elementów pojazdu, np. wtryskiwaczy. Jego naprawa jest kosztowna.

Filtr powietrza odpowiada natomiast za usuwanie pyłów i kurzu z pojazdu. To szczególnie istotne podczas częstych prac polowych, np. wewnątrz obór, chlewni. W razie jego awarii maszyna rolnicza zacznie więcej spalać, a finalnie zostanie całkowicie uziemiona. Dobrej jakości filtr oleju pomoże w sprawnym pozbyciu się zanieczyszczeń z układu smarowania silnika (przykładowo osadów, drobin metalu). Każdy rolnik powinien pamiętać także o wymianie filtrów chłodziwa.

Dlaczego warto wymieniać filtry do maszyn rolniczych?

Filtry działają podobnie jak części do maszyn rolniczych – wymagana jest ich regularna wymiana. Dają one pewność, że do żadnego układu pojazdu nie dostają się pyły i materiały eksploatacyjne. Filtry wpływają zatem na ogólną kondycję ciągnika – pamiętajmy, że im lepszy stan techniczny maszyny, tym mniej zbędnych przestojów w pracy, drobnych uszkodzeń i kosztownych napraw.

Firma Błaut-Rol zajmuje się sprzedażą części do maszyn rolniczych, filtrów i innych elementów, bez których niemożliwa byłaby eksploatacja sprzętu rolniczego.

Rolnik powinien sprawdzać, w jakim stanie są filtry, przez cały rok – nie tylko w okresie intensywnego użytkowania lub konserwacji (zima). Filtry do maszyn rolniczych ulegają ciągłemu zużyciu. Nie można dopuścić do sytuacji, w której przestaną spełniać swoje funkcje – to bezpośrednia droga do awarii, usterek i uziemienia ciągnika.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy