Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem uprawy soi?
Soja to coraz bardziej popularna roślina uprawiana na terenie Polski. Dzięki niej można zapewnić odpowiedni płodozmian na polach krajowych, gdzie dominują różnego typu zboża, rzepak czy kukurydza. Soja może być cennym pokarmem zarówno dla ludzi, jak i zwierząt hodowlanych. O czym pamiętać przed uprawą soi?
O czym pamiętać przed uprawą soi?
Wysiewając soję, trzeba pilnować, aby nie robić tego zbyt głęboko, ponieważ roślina źle znosi taki siew. Zalecana głębokość siania ziaren soi wynosi około 3 cm. Aby uprawa była udana, trzeba również wybierać odpowiednie odmiany soi. Najlepsze do uprawy w Polsce są odmiany, których okres wegetacji nie jest dłuższy niż 140 dni. Dobrym wyborem są odmiany wczesne. W przypadku, gdy gospodarstwo położone jest na południu kraju, można spróbować odmian nieco późniejszych. Siew soi w Polsce wymaga również dopasowania do preferencji rośliny gleby. Soja lubi przewiewną glebę, która potrafi się dość szybko ogrzać i wyróżnia się dobrym przesiąkaniem.
Jak uprawiać soję?
Przy uprawie soi trzeba unikać gleb kwaśnych i zwięzłych. Taki rodzaj podłoża może powodować, że zakłóci się cały proces brodawkowania. Soja źle toleruje gleby nadmiernie zwięzłe oraz takie, w których jest dużo materii pochodzenia organicznego. Zaleca się z kolei wysiew po zbożach oraz kukurydzy. Można ją również wysiewać po okopowych, ale minimum trzy lata po zastosowaniu obornika.
Duże znaczenie ma także szczepienie nitraginą. Dzięki temu zapewni się zadowalający rozwój brodawek na korzeniach. Dodatkowo soja powinna być dokarmiana nawozami. Zaleca się stosowanie w tym celu boru, molibdenu i cynku. W początkowej fazie warto stosować dokarmianie dolistnie. Profesjonalną pomoc w tym zakresie oferuje m.in. popularyzacja uprawy soi na terenie Polski - Polska Soja, która dba o zadowolenie Klienta.
Dlaczego warto uprawiać soję w Polsce?
Polska to cały czas głównie importer soi, ale wraz z upływem czasu powinna być producentem. Planuje się zmniejszenie importu o 20%. Uprawa roślin ma korzystny wpływ na glebę. Soja poprawia jej właściwości fizyczno-chemiczne, zwiększa zawartość cennej próchnicy i łamie niekorzystny płodozmian. Kolejną zaletą jest to, że uprawa zużywa 4 - 5 razy mniej wody niż uprawa zbóż, co ma ogromne znaczenie w trakcie obecnego kryzysu ekonomicznego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana