Co zalicza się do środków ochrony indywidualnej?
Środki ochrony indywidualnej zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 21 grudnia 2005 roku to artykuły i sprzęt BHP przeznaczone do noszenia lub trzymania przez użytkownika w celu ochrony przed określonymi zagrożeniami, które mogą mieć wpływ na zdrowie lub życie pracownika. O wymogach i zastosowaniu ŚOI mówi rozporządzenie unijne 2016/425 obowiązujące od 2018 roku we wszystkich krajach członkowskich.
Środki ochrony indywidualnej według obowiązujących przepisów
Zgodnie z definicją zawartą w rozporządzeniu Ministra Gospodarki do środków ochrony indywidualnej możemy zaliczyć:
Ochraniacze kończyn górnych i dolnych
Ochraniacze głowy, twarzy i oczu
Urządzenia ochronne słuchu
Urządzenia chroniące układ oddechowy
Środki izolujące cały organizm
Sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości
A zatem do ŚOI należą wszystkie artykuły i sprzęt BHP, które chronią przed różnymi czynnikami. Do tej kategorii możemy zaliczyć odzież specjalistyczną i kombinezony gazoszczelne, obuwie ochronne, rękawice BHP, kaski i hełmy oraz okulary ochronne, nauszniki i wkładki przeciwhałasowe, a także maski i półmaski ochronne oraz szelki bezpieczeństwa i liny asekuracyjne.
Przeczytaj również: Najpopularniejsze znaki ostrzegawcze BHP
Kategorie ŚOI i kryteria doboru
Środki ochrony indywidualnej można podzielić na 3 kategorie:
I kategoria – ochrona przed minimalnymi zagrożeniami;
II kategoria – obejmuje artykuły i sprzęt BHP, które nie należą do I i III kategorii;
III kategoria – środki ochrony indywidualnej chroniące przed zagrożeniami skutkującymi śmiercią lub nieodwracalnymi szkodami zdrowotnymi.
ŚOI dostarcza ISKRA — systemy ppoż. Przed wyborem odpowiednich środków ochrony indywidualnej należy dokonać oceny ryzyka zawodowego na stanowisku pracy z uwzględnieniem występujących czynników i lokalizacji stanowiska oraz stosowanych urządzeń i procesów technologicznych. Należy wziąć pod uwagę także obowiązujące przepisy i normy prawne.
O zasadach doboru ŚOI mówi Kodeks Pracy oraz Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 września 1997 roku. Pracodawca jest zobligowany do dostarczenia środków ochrony indywidualnej dla wszystkich pracowników zgodnie z oceną ryzyka zawodowego, a niedostosowanie się do przepisów może skutkować nałożeniem wysokich kar finansowych.
Przeczytaj również: Kiedy warto zdecydować się na rękawice elektroizolacyjne?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana