Czy dokumentacja geologiczno-inżynierska może być sporządzona wyłącznie na podstawie danych archiwalnych?
Wznoszenie nowych obiektów, czy to mieszkalnych, czy też komercyjnych, podlega polskiemu prawu budowlanemu. Przed przystąpieniem do budowy trzeba zatem przeprowadzić szereg badań geotechnicznych. Inwestor jest też zobowiązany do skompletowania dokumentacji geotechniczno-inżynierskiej. Jakie dane są potrzebne do jej przygotowania? Czy zapisy zawarte w archiwum wystarczą? Sprawdź szczegóły.
W jakim celu sporządza się dokumentację geologiczno-inżynierską?
Istnieje kilka form dokumentowania warunków gruntowo-wodnych w podłożu obiektów budowlanych. Jedną z najbardziej zaawansowanych jest dokumentacja geologiczno-inżynierska. Ustawodawca może wymagać jej przygotowania w przypadku małych i dużych inwestycji. Dokumentacja geologiczno-inżynierska składa się z części tekstowej oraz analitycznej.
Co jest potrzebne do sporządzenia dokumentacji geotechniczno-inżynierskiej?
Jak podkreślają pracownicy firmy Geoprojekt, dokumentacja geologiczno-inżynierska musi być urzędowo zatwierdzona. Sporządza się ją w celu określenia warunków geologiczno-inżynierskich. Informuje ona o budowie geologicznej terenu, jego przydatności pod konkretną inwestycję oraz prognozy zmian, jakie przyniesie jej realizacja.
Aby móc sporządzić kompleksową dokumentację, należy przygotować projekt robót geologicznych, który zawiera m.in.:
cel robót
sposób osiągnięcia celu
rodzaj dokumentów geologicznych, które powstaną w wyniku prac
harmonogram prac geologicznych
przestrzeń, która będzie wykorzystana w ramach robót
przedsięwzięcia, jakie należy podjąć w ramach ochrony środowiska
Dokument musi zostać zatwierdzony przez burmistrza/wójta/prezydenta miasta, a w niektórych przypadkach również odpowiedniego ministerstwa.
Dokumentacja geologiczno-inżynierska, a prawo
Dokumentacja geologiczno-inżynierska jest zgodna z prawem geologicznym i górniczym. Sporządza się ją na podstawie danych archiwalnych, jak i aktualnych badań gruntu. Dzięki tak kompleksowo przygotowanym pismom można dostosować każdy projekt do warunków gruntowo-wodnych panujących na danym terenie. Jest to konieczne nie tylko w przypadku skomplikowanych, ale także tych łatwych w realizacji inwestycji budowlanych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana