Czym charakteryzują się oleje tłoczone na zimno?
O olejach spożywczych mówi się całkiem dużo. Osoby, które prowadzą zdrowy tryb życia, często zastanawiają się, które najlepiej wybierać, które nadają się do obróbki termicznej, a które można stosować wyłącznie na zimno. Oprócz rodzaju tłuszczu warto również zwracać uwagę na sposób tłoczenia. Czym się charakteryzują oleje tłoczone na zimno, czy są zdrowe i do czego je wykorzystywać?
Olej tłoczony na zimno, czyli jaki?
Na początek warto omówić pokrótce, czym tak naprawdę są oleje tłoczone na zimno. Otóż proces ich pozyskiwania polega na obróbce ziaren i nasion roślin w niskich temperaturach. Temperatury nie przekraczają 40-50 stopni, przy czym w przypadku klasycznych olejów jest to aż 160 stopni. Taki zabieg ma na celu otrzymanie czosnkowego czy pietruszkowego oleju tłoczonego na zimno, który nie utraci cennych składników.
Mowa tutaj przede wszystkim o nienasyconych kwasach tłuszczowych, w tym nienasyconych omega-6 i omega-3. Taka obróbka ma na celu również ochronę organicznych związków chemicznych i witamin. Pozyskiwanie olejów tłoczonych na zimno odbywa się przy pomocy metod mechanicznych. Oczyszczanie jest przeprowadzane przez wypłukiwanie wodą, sedymentację, filtrację albo wirowanie. Warto również wspomnieć, że cały proces jest ekologiczny i stosunkowo niedrogi.
Dlaczego warto spożywać oleje tłoczone na zimno?
Mnogość dostępnych produktów do smażenia czy tłuszczów do stosowania na zimno sprawia, że trudno wybrać odpowiedni. Omawiane oleje tłoczone na zimno są bez wątpienia godne uwagi i powinny znaleźć się w diecie. O to, dlaczego warto je spożywać, zapytaliśmy specjalistę z internetowego sklepu z olejami tłoczonymi na zimno AleOlej, który wyjaśnił:
- Dostarczanie organizmowi nienasyconych kwasów tłuszczowych jest niezwykle ważne, ponieważ nie potrafi wytwarzać ich samodzielnie. Wybór olejów tłoczonych na zimno to świetna alternatywa dla stosowania suplementów. Dzięki tym produktom można skutecznie wesprzeć układ nerwowy, odporność, a także kondycję skóry i włosów. W naszych olejach kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 występują w optymalnych proporcjach, czyli 1:4.
Oleje tłoczone na zimno można pozyskiwać z nasion albo owoców roślin oleistych. Do najpopularniejszych zaliczamy olej z wiesiołka, olej konopny, olej rzepakowy, olej z czarnuszki, olej słonecznikowy oraz olej z ostropestu. Warto wspomnieć, że takie tłuszcze nie nadają się do smażenia. Można je wykorzystywać do sałatek albo pieczywa. Sprawdzą się też jako dodatek do ciepłych dań, na przykład do ziemniaków i innych warzyw. Oprócz tego mogą zastąpić margarynę albo masło.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana