Czym charakteryzują się silniki nowoczesnych maszyn rolniczych?
Dynamiczny postęp technologii wpływa na wszystkie gałęzie gospodarki. Rolnictwo jest tego doskonałym przykładem – na przestrzeni zaledwie ostatnich kilkunastu lat maszyny rolnicze niezbędne do wykonywania praktycznie wszystkim prac polowych przeszły ogromną techniczną ewolucję. Zmieniło się niemalże wszystko – w tym również jednostki napędowe maszyn. Dowiedz się, czym się one dziś charakteryzują.
Silnik przyjazny środowisku
Tradycyjne jednostki napędowe maszyn rolniczych napędzane są ropą lub jej pochodnymi. W ostatnich latach znacznie jednak wzrosło zapotrzebowanie na silniki wykorzystujące inne źródła energii – coraz częściej spotykane są między innymi ciągniki rolnicze wykorzystujące napęd hybrydowy, a niedalekiej przyszłości wzrośnie prawdopodobnie udział na rynku silników elektrycznych. Niska lub wręcz zerowa emisja tego rodzaju silników jest bardzo istotna z punktu widzenia dbałości o środowisko naturalne, a tym samym dobro społeczne. Ponadto utrzymanie emisji na niskim poziomie jest niezbędne do tego, by gospodarstwo mogło zostać uznane za ekologiczne.
Przeczytaj również: Jakie maszyny rolnicze można wypożyczyć?
Elektronika silnika
Dawne silniki ciągników były maszynami w pełni mechanicznymi – skomplikowanymi jeśli chodzi o konstrukcję, ale mimo to bazującymi na dość prostych prawach fizyki. Dziś dużą rolę w budowie każdego silnika odgrywa elektronika. Zamontowane w nim czujniki monitorują między innymi temperaturę pracy jednostki napędowej, obroty, poziom płynów eksploatacyjnych i cały szereg zmiennych innego rodzaju. Dlaczego jest to tak istotne? Rozbudowana sieć czujników połączonych z komputerem pokładowym ciągnika pozwala znacznie poprawić wydajność silnika – na przykład zoptymalizować poziom spalania paliwa. Elektroniczne systemy tworzą również system wczesnego ostrzegania o nieprawidłowościach, co ułatwia zadbanie o dobry stan techniczny maszyny. W przypadku ciągników czy kombajnów jest to bardzo ważne, gdyż ułatwia utrzymanie ciągłości pracy w polu
Przeczytaj również: Na co zwracać uwagę przy zakupie używanych maszyn rolniczych?
Moc i niewielkie rozmiary
Producenci maszyn rolniczych, tacy jak marka Deutz-Fahr, której produkty znajdziemy w ofercie firmy Agromarket, dbają o stały rozwój technologii umożliwiającej uzyskanie jak największej mocy silnika przy zachowaniu jak najmniejszych gabarytów. Jednym z rozwiązań, które ułatwia osiągnięcie tego celu są wydajne turbosprężarki. Downsizing silników przekłada się na wiele istotnych parametrów ciągnika, np. jego rozmiary czy wagę.
Przeczytaj również: Jak przebiega praca rozrzutnikiem obornika?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana