Dlaczego owoce mają pestki?
Owoce stanowią bardzo ważny element każdej rośliny. Ich głównym zadaniem jest ochrona nasion przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, a jednocześnie umożliwienie ich rozsiewania. Co więcej, owoce odgrywają także niebagatelną rolę w żywieniu ludzi oraz zwierząt. Większość z nich składa się z jednego lub większej ilości nasion pokrytych miąższem. Charakterystyczną cechą niektórych owoców jest występowanie pestki.
Wszystko, co należy wiedzieć o pestkach
Z biologicznego punktu widzenia pestką nazywa się część mięsistego owocu, która zawiera w sobie nasiono, bądź też sama nim jest. Pestki złożone z nasion i twardej łupiny nasiennej wytworzonej przez wewnętrzną warstwę owocni występują powszechnie w takich owocach, jak śliwki, czereśnie czy wiśnie. Stąd też wymienione gatunki często określa się ogólnym mianem pestkowców. Z kolei pestki pełniące jednocześnie rolę nasiona można spotkać np. w jabłkach, gruszkach czy dyniach, których sprzedażą zajmuje się renomowana hurtownia, taka jak GOLDEN FRUITS. Materiał nasienny wymienionych owoców pokryty jest specjalną łupiną o właściwościach ochronnych.
Pestki, podobnie jak nasiona czy ziarna, stanowią początek życia roślin. Skumulowane są w nich rozmaite życiodajne substancje, gwarantujące roślinie prawidłowy wzrost oraz rozwój. Do takich składników można zaliczyć m.in. różnego rodzaju witaminy, minerały, nienasycone kwasy tłuszczowe i aminokwasy. Wiele pestek i nasion dodatkowo zawiera błonnik oraz oksydanty zabezpieczające roślinę przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Pestki – właściwości odżywcze
Pestki zazwyczaj nie należą do zbyt apetycznych elementów owoców. Dlatego stosunkowo mało osób włącza je do swojej diety. Rzeczywiście, w przypadku takich owoców, jak czereśnie, wiśnie czy brzoskwinie należy raczej wystrzegać się spożywania znajdujących się w nich pestek. Konsumowane w większych ilościach mogą bowiem doprowadzić do poważnych zaburzeń ze strony układu pokarmowego. Planując zaopatrzenie w owoce swojej spiżarni, warto jednak zwrócić uwagę na pestki innych gatunków. W szczególności dotyczy to:
jabłek – ich pestki stanowią bogate źródło jodu oraz witaminy B17; wykazują one właściwości antynowotworowe;
winogron – jako przeciwutleniacze regulują poziom cholesterolu we krwi, a także ciśnienie, neutralizują także niekorzystne skutki palenia papierosów;
awokado – spożywanie pestek tego owocu wpływa dobroczynnie na pracę układu trawiennego, w ich składzie znajduje się także luteina wspomagająca wzrok.
Nawet jadalne pestki należy spożywać w umiarze.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana