Materiał Partnera

Jak dobrać odpowiedni rozmiar i kształt oczek blachy?

Jak dobrać odpowiedni rozmiar i kształt oczek blachy?

Blacha perforowana to efektowne i nowoczesne rozwiązanie, które sprawdza się w wielu branżach i codziennym życiu. Różnorodny asortyment kształtów i wymiarów oczek, wszechstronność i trwałość materiału powoduje, że tego typu produkt ma niezliczone możliwości zastosowania – projektowych i wykonawczych. Na uwagę zasługują właściwości mechaniczne i funkcjonalność blach. Jak dobrać kształt i rozmiar oczek w blachach perforowanych?

O czym pamiętać wybierając blachę perforowaną?

Dobierając rozmiar i kształt oczek blachy, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej zastosowanie. Wszystko zależy od tego, czy np. chce się wykonać z blachy perforowanej osłonę, balkon, sufit podwieszany czy elewację. Blacha o kwadratowym oczku stosowana jest np. do zabudowywania grzejników, barier ochronnych i poręczy. Klasyczny kształt kółek sprawdza się z kolei jako sita do siewników czy suszarni. Atrakcyjna blacha perforowana koniczynka sprawdza się jako element dekoracyjny balustrad czy ścian. Należy pamiętać o doborze otworów – nie mogą być za małe i mniejsze od grubości całego materiału. Zwykle stosuje się proporcję 2:1. Aby ograniczyć odkształcenia blachy, prześwit nie powinien wynosić więcej niż 65%.

Blacha perforowana – jakie są rodzaje?

Blacha perforowana dostępna jest w różnych typach otworów. Najpopularniejsze to te w kształcie kwadratu, okręgu, podłużne lub dekoracyjne. Produkty różnią się od siebie rozmieszczeniem oczek. Do najchętniej wybieranych zalicza się mijany układ otworów okrągłych 60o, prosty układ otworów okrągłych 90o, mijany układ otworów kwadratowych 45o, a także prosty układ otworów kwadratowych 90o. Produkt ma różną grubość, z czego powszechnie stosowane są blachy perforowane 1,5 mm i 1 mm.

Blacha perforowana – z jakiego materiału?

Różnią się również materiały, z którego wykonuje się blachę. Można wyodrębnić np. stal węglową, blachę ocynkowaną i malowaną, aluminium czy stal nierdzewną. To właśnie stal jest najczęściej stosowanym surowcem do produkcji blach. Materiał tego typu gwarantuje wytrzymałość i kwasoodporność. Rozbudowany asortyment blach perforowanych oferuje m.in. sklep internatowy z artykułami metalowymi METALZBYT, który dba o jakość swoich produktów i zadowolenie Klientów.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy