Jak przygotować się do odbioru nowego mieszkania od dewelopera?

Spis treści
Przygotowanie się do odbioru nowego mieszkania od dewelopera z odpowiednią wiedzą i świadomością podstawowych zasad może przebiec sprawnie i bezproblemowo. Osoby poszukujące informacji na ten temat znajdą je w dalszej części tego artykułu, a lektura tekstu zdecydowanie ułatwi czytelnikom płynne przejście przez najważniejsze procedury.
Odbiór mieszkania – niezbędne dokumenty
Wśród niezbędnych dokumentów do odbioru mieszkania od dewelopera znajdują się między innymi:
-
Umowa deweloperska i jej załączniki – jest podstawowym dokumentem określającym, jakie zobowiązania dotyczące standardu wykonania oraz wyposażenia mieszkania leżą po stronie dewelopera.
Przeczytaj również: Zalety i wady zakupu mieszkania od dewelopera w Warszawie
-
Standard wykończenia mieszkania – dokument zawiera szczegółowe informacje o materiałach i elementach wykończeniowych (np. rodzaj tynków, typ drzwi, okien, parapetów, wyposażenie łazienki).
-
Rzut mieszkania i dokumentacja techniczna – zawiera wymiary pomieszczeń, układ ścian, rozmieszczenie punktów elektrycznych, przyłączy wodnych i innych elementów infrastruktury.
Przeczytaj również: Czym wyróżniają się nowoczesne osiedla mieszkaniowe?
-
Protokoły i formularze odbioru – deweloper zazwyczaj dostarcza specjalny formularz do protokołowania usterek lub braków wykrytych podczas odbioru. Ten dokument jest niezbędny, aby zgłosić ewentualne reklamacje.
Ważne jest dokładne zapoznanie się z treścią tych dokumentów przed odbiorem mieszkania i upewnienie się, że wszystkie formalności zostały dopełnione.
Proces odbioru
Procedura ta rozpoczyna się od umówienia wizyty odbiorczej z przedstawicielem firmy. W trakcie tej wizyty nabywca w obecności przedstawiciela dewelopera dokonuje sprawdzenia stanu lokalu, porównując go z warunkami określonymi w umowie deweloperskiej. Należy zwrócić uwagę na jakość wykonania prac, szczegóły wykończenia i ewentualne usterki. Po przeprowadzeniu kontroli wszelkie ustalenia oraz ewentualne usterki są wpisywane do protokołu odbioru – ten musi być podpisany przez obie strony. Od tego momentu deweloper ma obowiązek w ciągu 14 dni udzielić klientowi odpowiedzi na temat zgłoszonych uwag oraz zlikwidować zasadne usterki (w terminie 30 dni). W protokole odbioru technicznego mieszkania zawarte są również stany liczników wody i CO, wyszczególnione są wszystkie klucze, piloty, chipy i wyposażenie dodatkowe.
Prawa i obowiązki nabywcy
Nabywca mieszkania od dewelopera ma zarówno prawa, jak i obowiązki. Po pierwsze przysługuje mu prawo do odbioru lokalu zgodnie z umową oraz zgłaszania ewentualnych usterek. W przypadku braku ich naprawy przez dewelopera w wyznaczonym terminie kupujący ma możliwość ubiegania się o swoje prawa na drodze sądowej. Obowiązkiem nabywcy jest terminowe płacenie za zakupione mieszkanie oraz pokrywanie wszelkich opłat związanych z jego użytkowaniem takich jak czynsz czy opłaty za media. Kolejnym obowiązkiem jest utrzymanie lokalu w należytym stanie technicznym i estetycznym – bez względu na to, czy są to nowe mieszkania we Wrocławiu, czy może mieszkania w Krakowie Podgórzu. Ponadto – właściciel powinien przestrzegać regulaminu wspólnoty oraz dbać o porządek na terenie osiedla. Kierując się obowiązującymi wytycznymi, nabywca zyskuje pewność, że zarówno proces odbioru, jak i użytkowania nowego lokum, będzie przebiegał bezproblemowo.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Firma Handlowa Progress - Dystrybutor Teroson i Loctite
Kleje, żywice woj. małopolskie32-020 Wieliczka, Grottgera 58
-
Cemabud Sp. z o.o. Hurtownie budowlane.
Hurtownie - wielobranżowe woj. zachodniopomorskie78-540 Kalisz Pomorski, Przemysłowa 1B