Jak wyrobić książeczkę sanepidowską?
Książeczkę sanitarną muszą mieć osoby, chcące pracować w branży gastronomicznej, placówkach medycznych, m.in. przychodniach zdrowia lub szpitalach, a także instytucjach opiekuńczo-edukacyjnych, np. żłobkach i przedszkolach. Również pracownicy sklepów spożywczych oraz salonów kosmetycznych i fryzjerskich muszą posiadać taki dokument. Sprawdźmy zatem, dlaczego należy mieć książeczkę sanepidowską, a przede wszystkim gdzie i jak można ją wyrobić?
Czym jest książeczka sanitarna?
Książeczka sanitarna, potocznie nazywana również sanepidowską lub bardziej formalnie orzeczeniem do celów sanitarno-epidemiologicznych, to dokument, który potwierdza, że w naszym organizmie nie stwierdzono obecności bakterii, mogących stanowić potencjalne źródło różnego rodzaju zakażeń, a tym samym prowadzić do wywołania epidemii. Dokument ten jest wymagany od osób planujących znalezienie zatrudnienia w branżach, gdzie dochodzi do kontaktu z żywnością, np. zakłady przetwórcze, sklepy spożywcze i lokale gastronomiczne.
Książeczka sanitarna, którą w Krakowie można wyrobić poprzez przychodnię medyczną CMC — Cracow Medical Center, wymagana jest także od osób zatrudnionych w służbie zdrowia, m.in. przychodniach, poradniach i szpitalach, Muszą ją również posiadać osoby świadczące usługi w zakresie pielęgnacji urody, np. kosmetyczki i fryzjerzy. Co ważne dotyczy to wszystkich pracowników, bez względu na rodzaj umowy oraz czas jej trwania. Dlatego, nawet jeśli chcemy pracować podczas wakacji w restauracji nad morzem, musimy wyrobić książeczkę sanepidowską.
Jak wyrobić orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych?
Wyrobienie książeczki sanitarnej trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu dni, jednak nie powinno przekroczyć trzech tygodni. Wszystko zależy od tego, jak szybko otrzymamy wyniki próbek kału, na podstawie których laboratorium określa brak lub obecność w organizmie bakterii mogących wywoływać choroby zakaźne. Czasami wyrobienie książeczki sanepidowskiej, wiąże się też z koniecznością wykonania szczepień ochronnych przeciwko chorobom zakaźnym, takim jak dur brzuszny, żółta febra czy WZW typu A i B.
Z wynikami badań i potwierdzeniem szczepień należy udać się do lekarza medycyny pracy, który wystawi odpowiednie zaświadczenie. Obecnie prawo nie określa, jak często należy aktualizować wpisy w książeczkach sanitarnych, natomiast samo jej posiadanie jest obowiązkowe. Trzeba zatem pamiętać, że jeśli podczas kontroli sanepid stwierdzi u pracownika brak orzeczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych, wówczas pracodawca może zapłacić mandat, a w skrajnych przypadkach służby mogą nawet zakazać prowadzenia działalności.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana