Kiedy opłaca się rozliczać w oparciu o podatek liniowy?

Podatek liniowy to jedna z kilku dostępnych form opodatkowania działalności gospodarczej w Polsce. Choć jego stosowanie może przynieść wiele korzyści, to jednak nie dla każdego przedsiębiorcy będzie to najbardziej opłacalny wybór. W artykule przedstawiamy warunki, kiedy podatek liniowy będzie najlepszą formą opodatkowania w biznesie.
Jaka jest stawka podatku liniowego?
W przypadku stawki liniowej osiągnięte dochody są opodatkowane stawką w wysokości 19%. Jest ona zawsze taka sama – niezależnie od osiągniętego dochodu. To podstawowa różnica między podatkiem liniowym a podatkiem płaconym według zasad ogólnych (w przypadku skali podatkowej stawka wynosi 12% lub 32% - w zależności od wysokości osiągniętego dochodu). Można stąd wyciągnąć pierwszy wniosek – podatek liniowy jest wybierany głównie przez tych przedsiębiorców, którzy uzyskują wysokie dochody. Warto jednak zastanowić się, czy każdy podmiot może skorzystać z tej formy opodatkowania.
Kto może skorzystać z podatku liniowego?
Jak tłumaczą doradcy podatkowi, z opodatkowania według stawki liniowej mogą skorzystać osoby osiągające dochody z działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej (czyli uprawy w szklarniach, uprawy grzybów, wylęgarnie drobiu, chów zwierząt futerkowych, fermowa hodowla drobiu rzeźnego, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek etc.).
W związku z tym, że wybór opodatkowania według stawki liniowej dotyczy wszelkich dochodów z działalności gospodarczej, to jeśli prowadzisz działalność samodzielnie i jednocześnie jesteś wspólnikiem spółki niebędącej osobą prawną, to każda z tych dwóch działalności może być opodatkowana właśnie podatkiem liniowym. Należy wiedzieć, że przy wyborze stawki liniowej zostaje wykluczona możliwość rozliczenia się wspólnie z małżonkiem.
Kiedy wybór podatku liniowego najbardziej się opłaca?
Jak wyjaśniają eksperci z biura księgowego Enigma z Łodzi, podatek liniowy najbardziej się opłaca wtedy, gdy roczny dochód przedsiębiorstwa nie jest niższy niż 200 tys. zł, a także wtedy, gdy nie dokonuje się rozliczenia wspólnie z małżonkiem lub nie korzysta się z ulgi na dzieci. Taki rodzaj opodatkowania może być opłacalny również wtedy, gdy przedsiębiorca dodatkowo uzyskuje dochody z innych źródeł rozliczanych według skali podatkowej. W takim przypadku pojawia się szansa na uwzględnienie ulg podatkowych, np. z etatu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Poż-Uniwer Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowo-Produkcyjne Marek Poniatowski
Gaśnice woj. dolnośląskie55-011 Siechnice, Popiełuszki 12
-
Gondola Regały Sklepowe
Sklepy - wyposażenie woj. warmińsko-mazurskie11-010 Barczewo, Wojska Polskiego 50 C