Kto może rozliczać podatki w oparciu o ryczałt ewidencjonowany?

Ryczałt ewidencjonowany to uproszczona forma rozliczania podatków – podatek płacony jest od przychodu, bez pomniejszania go o koszty. Z takiej formy opodatkowania mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w formie indywidualnej lub spółki osobowej. Kiedy ryczałt ewidencjonowany jest dobrym wyborem i dlaczego?
Kto może rozliczać się na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego?
Zgodnie z ustawą z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowych od niektórych przychodów, jakie osiągają osoby fizyczne, opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym dotyczy niektórych osób fizycznych. Przede wszystkim są to osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą. To także propozycja dla tych, którzy osiągają przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnej formie. W razie jakichkolwiek wątpliwości kancelaria doradztwa podatkowego we wszystkim pomoże!
Co jest podstawą opodatkowania ryczałtu ewidencjonowanego?
Podstawą opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym jest przychód bez pomniejszania o koszty uzyskania przychodu. Podatnicy przy ustalaniu podstawy opodatkowania mogą odliczyć od przychodu wydatki, jakie określa art. 26 ust. 1, gdy nie zostały już odliczone od dochodu lub nie były zaliczone do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Są to m.in. składki na ubezpieczenia społeczne, ulgi i odliczenia innego typu odkładane od dochodu wskazane w art. 26 ustawy o PIT czy ulga abolicyjna. Można także oddać 1% podatku obliczonego na PIT-28 na rzecz OPP. Profesjonalną pomoc w tym zakresie oferuje m.in. kancelaria doradcy podatkowego Andrzeja Dębka, która dba o bezpieczeństwo swoich Klientów.
O czym pamiętać rozliczając się na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego?
Przedsiębiorcy, aby mogli rozliczać się na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego, od początku istnienia firmy muszą zgłosić pisemne oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania do urzędu skarbowego. Istotne jest, aby zgłoszenia dokonuje się nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu przedsiębiorstwa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Gondola Regały Sklepowe
Sklepy - wyposażenie woj. warmińsko-mazurskie11-010 Barczewo, Wojska Polskiego 50 C
-
Poż-Uniwer Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowo-Produkcyjne Marek Poniatowski
Gaśnice woj. dolnośląskie55-011 Siechnice, Popiełuszki 12