Kto musi płacić VAT?
W polskim systemie prawnym zasadniczo każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do płacenia podatku VAT na różnych etapach obrotu towarami oraz usługami. Warto jednak wiedzieć, że poza wskazaniem podmiotów zobowiązanych do tego rodzaju daniny na rzecz państwa, prawo wskazuje również sytuacje, w których podatnik może dobrowolnie ubiegać się o zwolnienie od płatności. Sprawdź, kto i kiedy musi płacić VAT, a kiedy nie jest to konieczne.
Kto musi płacić VAT?
Do płacenia podatku VAT są zobowiązane:
osoby prawne,
jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej,
osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą.
Wykaz podmiotów zarejestrowanych jako płatnicy VAT jest prowadzona przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Powszechnie nazywa się ów rejestr Białą listą. Możesz sprawdzić w nim dane potencjalnych kontrahentów – m.in. ich numery kont bankowych. Sama kwota podatku od towarów i usług jest doliczana do ich ceny na każdym etapie obrotu dobrami. To przekłada się bezpośrednio na to, że wartość każdej transakcji jest odpowiednio powiększana o VAT.
Przeczytaj również: Na czym polega obsługa kadrowo-płacowa zapewniana przez biura rachunkowe?
Podatnik czynny i podatnik zwolniony – kto nie musi płacić VAT?
Podatnik czynny jest zobowiązany do płacenia podatku. Nie ma uprawnienia do zwolnienia podmiotowego ani przedmiotowego. W związku z tym musi zarejestrować się jako płatnik VAT, prowadzić ewidencję sprzedaży i zakupów lub zlecić to firmie księgowej – np. Saldo Sp. z o.o. Podmiot jest obowiązany również do składania Jednolitego Pliku Kontrolnego VAT, wystawiania faktur i opłacania należności podatkowych. W ramach uprawnień przysługujących płatnikom może on obniżyć kwotę podatku VAT należnego o VAT naliczony. Podatnikiem zwolnionym jest z kolei osoba, która korzysta z uprawnienia do zwolnienia podmiotowego lub przedmiotowego. Zwolnienie podmiotowe przysługuje Ci, jeśli masz niski limit sprzedaży wynoszący do 200 tysięcy złotych. Z kolei zwolnienie przedmiotowe przysługuje płatnikom, którzy dokonują jedynie sprzedaży zwolnionej z podatku VAT. Obowiązkiem podatnika zwolnionego jest prowadzenie ewidencji uproszczonej w ramach obsługi księgowej firmy, a także wystawianie faktur, jeśli zażąda tego nabywca towaru lub usługi. Podmiot może również dobrowolnie zarejestrować się jako podatnik VAT.
Przeczytaj również: Czym zajmuje się księgowa?
Przeczytaj również: Księgowość dla małych firm - jakie usługi są najważniejsze?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana