Na czym polega jaskra? Jak ją leczyć?

Jak podaje WHO, z jaskrą zmaga się około 80 mln osób, w przedziale między 40 a 80 rokiem życia. Mimo powszechnie panujących opinii dolegliwość nie dotyczy wyłącznie osób w podeszłym wieku. Istnieje szereg czynników kwalifikujących do grupy podwyższonego ryzyka zachorowania i obligujących do wykonywania regularnych badań diagnostycznych. Jak przebiega ta choroba i jak wygląda jej leczenie?
Dlaczego jaskra jest taka groźna?
Terminem „jaskra” określa się z ponad 20 jednostek chorobowych, prowadzących do zaniku nerwów wzrokowych i nieodwracalnej utraty widzenia. Jest zazwyczaj bardzo trudna do wczesnego wykrycia. Rozwija się bardzo powoli, w fazie początkowej nie dając praktycznie żadnych objawów, a gdy się już pojawią, często jest za późno na wyleczenie. Ponadto, przyczyny jej występowania nie są do końca znane. Co prawda, wyszczególniono kilka czynników zwiększających ryzyko, ale niejednokrotnie chorują także osoby, spoza tej grupy. Jedyną skuteczną metodą, pozwalającą na szybkie wykrycie i dająca szansę wyleczenia, jest regularne wykonywanie badań.
Czy należę do grupy narażonej na zachorowanie?
Główną przyczyną wystąpienia jaskry jest zaburzenie ukrwienia nerwu wzrokowego oraz wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. Na ten moment znanych jest kilka czynników, które wpływają na zwiększone ryzyko zachorowania. Szczególnie predysponowane są osoby cierpiące na krótkowzroczność oraz te, u których jaskra występowała w rodzinie. Do rozwoju choroby przyczyniać się mogą także inne schorzenia m.in. zbyt niskie ciśnienie krwi lub nadciśnienie, cukrzyca, przewlekłe migreny oraz inne, zaawansowane wady wzroku. Przewlekły stres, nieprawidłowa dieta i związane z tym zaburzenia w gospodarce tłuszczowej również sprzyjają rozwojowi jaskry.
Na czym polega leczenie jaskry?
Największe szanse na trafną diagnozę tego schorzenia oraz zatrzymanie rozwoju, gwarantuje skorzystanie z usług wyspecjalizowanej przychodni, którą jest Centrum Okulistyczne Jaskra, gdzie zajmą się nami doświadczeni okuliści - glaukomatolodzy. Obecnie jedyną skuteczną metodą leczniczą, zabezpieczającą przed utratą wzroku jest obniżanie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Na początku stosuje się specjalne krople lub zabiegi laserowe. Jeśli nie widać poprawy, konieczne jest leczenie chirurgiczne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Gondola Regały Sklepowe
Sklepy - wyposażenie woj. warmińsko-mazurskie11-010 Barczewo, Wojska Polskiego 50 C
-
Poż-Uniwer Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowo-Produkcyjne Marek Poniatowski
Gaśnice woj. dolnośląskie55-011 Siechnice, Popiełuszki 12
-
Królestwo Cukierków Plamen Nikolov
Sprzedaż wysyłkowa woj. małopolskie31-589 Kraków, Sołtysowska 12F lok. 69