Wkłady do kominka z płaszczem wodnym – jak to działa?
Kominek z płaszczem wodnym to rozwiązanie, które cieszy się dużym powodzeniem wśród właścicieli domków jednorodzinnych. Jest to funkcjonalne urządzenie, które pozwala na pewne oszczędności nakładów na ogrzewanie. Mimo że według przepisów nie powinno być jedynym źródłem energii cieplnej, to ma ono pewne zalety, które dodają mu zwolenników. W jaki sposób działają kominki z płaszczem wodnym?
Czym właściwie jest kominek z płaszczem wodnym?
W zasadzie kominek z płaszczem wodnym nie jest odrębnym rodzajem kominka, ale raczej ma postać wkładu kominkowego. To urządzenie łączy w sobie działanie tradycyjnego kominka i kotła na paliwo stałe. Płaszcz wodny, który jest zamontowany we wkładzie do kominka, ma postać specjalnego pojemnika o specyficznej budowie. Woda, która się tam znajduje, jest podgrzewana przez palenisko, zanim zostanie wykorzystana.
Przeczytaj również: Chcesz mieć kominek w domu? Dowiedz się, jaki rodzaj kominka wybrać
Kominki z płaszczem wodnym, które dystrybuują firmy takie, jak AIRHOT, to w zasadzie rodzaj osłony, składającej się z dwóch ścianek, między którymi krąży woda. Jest to jedno z najnowocześniejszych urządzeń służących aktualnie do ogrzewania. Świetnie sprawdza się w przypadku tak zwanej podłogówki. Mimo że nigdy nie bywa głównym dostarczycielem energii cieplnej, to w znacznym stopniu przyczynia się do oszczędności wydatków na ogrzewanie.
Na jakiej zasadzie działa wkład z płaszczem wodnym?
W kominku z płaszczem wodnym to właśnie woda jest czynnikiem grzewczym. Ze wszystkich stron otacza ona palenisko, jednocześnie jest rozprowadzana do zamontowanych w domu grzejników, zarówno tych tradycyjnych, jak i przewodów obecnych w przypadku ogrzewania podłogowego. Służy też do bieżącego podgrzewania wody użytkowej. Kominek łączy się z kaloryferami przez wymiennik ciepła. Dzięki temu woda z obiegu zamkniętego nie przenika do obiegu otwartego. Natomiast ciepło ze spalin odbierane jest przez płomieniówki.
Czy instalacja wkładu z płaszczem wodnym jest opłacalna?
Kominki z płaszczem wodnym są nowoczesną alternatywą dla tradycyjnych kotłów i kominków. Takie rozwiązanie pozwala na prawidłowe zarządzanie energią cieplną w pomieszczeniach domu. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba jednak pamiętać o automatyzacji, która uchroni urządzenie przed wzrostem ciśnienia i przegrzaniem.
Systemy wkładów z płaszczem wodnym są uzupełnieniem głównego systemu grzewczego, sprawdzającym się szczególnie w okresach przejściowych, czyli wiosną i jesienią, a także w przypadku pory zimowej z temperaturą powyżej zera. Urządzenia są tak oszczędne i jednocześnie wydajne, że warto z nich korzystać.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana