Wskazania do badania elektroencefalograficznego
Elektroencefalografia to jedna z podstawowych metod diagnostycznych pozwalająca na wiarygodną i szczegółową ocenę czynności mózgu. Jest to technika o charakterze nieinwazyjnym zalecana, gdy występuje podejrzenie występowania niektórych schorzeń. Przy jakich najczęstszych objawach należy wykonać tego typu badanie? Jak przebiega i czy jest bezpieczne?
Elektroencefalografia (w skrócie EEG) ma na celu kontrolę aktywności mózgu. Może być przeprowadzana niezależnie od wieku pacjenta w wielu gabinetach medycznych. Badanie EEG, w tym również dla dzieci można wykonać także w przychodni Dobra Diagnostyka. Zalecana jest m.in. przy podejrzeniu występowania padaczki/epilepsji. W przypadku potwierdzenia choroby, badanie może pomóc w doborze odpowiedniego sposobu leczenia oraz określeniu, czy wybrana forma rekonwalescencji przynosi pożądane efekty. Ponadto badanie elektroencefalograficzne zalecane jest w przypadku:
zaburzenia snu, w tym również notorycznej bezsenności, podejrzenia narkolepsji, lęków sennych powodujących wybudzanie,
bólu głowy o niewyjaśnionym podłożu,
chorób spowodowanych uszkodzeniem neuronów (Parkinson, Alzheimer),
problemów z wysławianiem się (jąkanie, afazja),
utraty świadomości, omdleń,
nagłego pogorszenia się wzroku lub słuchu,
problemów z koordynacją ruchową, zachowaniem równowagi,
urazów i kontuzji głowy.
EEG może być też przeprowadzane, gdy dochodzi do zatrucia organizmu substancjami neurotoksycznym w celu sprawdzenia, do jakich zmian mogło dojść w obrębie mózgu.
Jak przebiega EEG?
Na początku warto pamiętać o tym, że w przypadku dzieci badanie przeprowadzane jest w trakcie snu. Wpływa to na uzyskanie wiarygodnych wyników, dlatego należy zadbać o to, aby przed wykonaniem EEG dziecko spało mniej niż zwykle. Jak mówi pracownik przychodni Dobra Diagnostyka:
Elektroencefalografia przeprowadzana jest w pozycji siedzącej lub leżącej pacjenta. Przed badaniem głowę osoby badanej pokrywa się żelem, który umożliwia uzyskanie sygnału pomiędzy neuronami a elektrodami umieszczonymi na specjalnym czepku. Zwykle jest ich dziewiętnaście i są zlokalizowane w strategicznych miejscach m.in. na skraju płata czołowego i ciemieniowego, skroniowego i potylicy. Za pomocą elektroencefalografu dokonuje się zapisu pracy mózgu w trakcie hiperwentylacji lub fotostymulacji, a także podczas otwierania i zamykania oczu.
Badanie jest bezbolesne i w pełni bezpieczne dla organizmu. Nie daje też skutków ubocznych i powinno trwać nie dłużej niż godzinę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana