Zastosowanie ultrasonografii w diagnostyce oczu

Właściwa diagnostyka pozwala na szybkie wychwycenie zmian zachodzących w oku i wdrożenie odpowiedniego leczenia. W zależności od tego, jakie schorzenie ma zostać potwierdzone lub wykluczone, stosuje się różne metody badania. Poza technikami obserwacyjnymi, a więc polegającymi na oglądaniu wnętrza gałki ocznej korzysta się również z technik bezinwazyjnych, które pozwalają na sprawdzenie tego, co pozostaje niewidoczne. Możliwości takie oferuje USG.
Na czym polega badanie ultrasonograficzne?
Badanie ultrasonograficzne jest techniką, która jest w pełni bezpieczna dla pacjenta i bezbolesna oraz nieuciążliwa. W razie potrzeby USG może być wielokrotnie ponawiane. Badanie ultrasonograficzne polega na wysyłaniu przez przykładaną do powieki głowicę fal ultradźwiękowych, a więc mających, częstotliwość wyższą niż próg słyszalności, które odbijają się od poszczególnych struktur znajdujących się w oku i oczodole, a następnie powracają do głowicy. Aparatura na podstawie opóźnienia oraz przesunięcia amplitudy fal może stworzyć jedno lub dwuwymiarowy obraz badanych struktur. W zależności od potrzeb wykonuje się odpowiednią prezentację liniową (A) lub płaszczyznową (B) USG oka. We Wrocławiu badania tego rodzaju wykonuje Specjalistyczny Ośrodek Okulistyczny.
Kiedy wykonuje się badanie USG oka?
Badanie USG w prezentacji A przeprowadza się po zabiegu usunięcia zaćmy dla dobrania odpowiedniej soczewki. Badanie w prezentacji B jest powszechniejsze i wykonuje je Specjalistyczny Ośrodek Okulistyczny. Stosuje się je w przypadku konieczności zobrazowania struktur znajdujących się w oczodole np. zmian zapalnych obrzękowych albo pogrubienia mięśni okoruchowych, a także w celu oceny nowotworów wewnątrzgałkowych oraz umiejscowionych w oczodole. Technika ta będzie też wykorzystywana, gdy dojdzie do pojawienia się ciał obcych, jak również w razie urazów. Badanie ultrasonograficzne w prezentacji B służy też sprawdzeniu wnętrza oka, gdy wystąpi nieprzezierność ośrodków optycznych polegająca na stracie przejrzystości ciała szklistego, soczewki albo cieczy wodnistej znajdującej się w przedniej komorze oka, jak również rogówki, co wyklucza dokonanie oględzin za pomocą wziernika. Badanie USG B okaże się też nieodzowne, gdy w grę wchodzi np. rozpoznanie zmian na tarczy nerwu wzrokowego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Poż-Uniwer Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowo-Produkcyjne Marek Poniatowski
Gaśnice woj. dolnośląskie55-011 Siechnice, Popiełuszki 12
-
Gondola Regały Sklepowe
Sklepy - wyposażenie woj. warmińsko-mazurskie11-010 Barczewo, Wojska Polskiego 50 C
-
MiM Firma handlowo usługowa Mariusz Mańkowski
Zbiorniki woj. zachodniopomorskie70-761 Szczecin, Grabowa 9 lok. U2